فضا|کهکشان|نجوم|سیارات tag:http://satrapsc.ir 2019-06-26T01:32:21+01:00 mihanblog.com اسپیس‌ایکس می‌خواهد سه بالابرنده فالکون هِوی را همزمان فرود آورد! 2019-04-08T11:07:46+01:00 2019-04-08T11:07:46+01:00 tag:http://satrapsc.ir/post/2 مدیر سایت اسپیس‌ایکس می‌خواهد سه بالابرنده فالکون هِوی را همزمان فرود آورد! شرکت اسپیس ایکس(SpaceX)  قصد دارد زمانی که پرتاب موشک «فالکون هِوی»Falcon Heavy)  که «فالکون سنگین» هم خوانده می‌شود) را در سال جاری آغاز می‌کند، سه بخش بالابرندۀ آن را به‌طور همزمان بر زمین فرود آورد. این شرکت، جزئیاتی جالب‌توجه از طرح خود برای انجام دادن این کار منتشر کرده است. موشک‌ فالکون هِوی به‌جای تک بالابرندۀ(Booster)  فالکون ۹، سه بخش بالابرنده خواهد داشت و به‌این‌ترتیب قوی‌ترین موشک فعالِ اسپیس‌ایکس می‌خواهد سه بالابرنده فالکون هِوی را همزمان فرود آورد!

شرکت اسپیس ایکس(SpaceX)  قصد دارد زمانی که پرتاب موشک «فالکون هِوی»Falcon Heavy)  که «فالکون سنگین» هم خوانده می‌شود) را در سال جاری آغاز می‌کند، سه بخش بالابرندۀ آن را به‌طور همزمان بر زمین فرود آورد. این شرکت، جزئیاتی جالب‌توجه از طرح خود برای انجام دادن این کار منتشر کرده است.

موشک‌ فالکون هِوی به‌جای تک بالابرندۀ(Booster)  فالکون ۹، سه بخش بالابرنده خواهد داشت و به‌این‌ترتیب قوی‌ترین موشک فعالِ موجود خواهد بود. اسپیس ایکس تاکنون تعدادی بالابرندۀ فالکون ۹ را پس از پرتاب، روی سکوهای شناور یا سکوی فرود مخصوص خود در کیپ کاناورال فلوریدا بر زمین نشانده است. اما این شرکت در بهره‌برداری از موشک فالکون هِوی با مشکل جدیدی مواجه خواهد بود، و آن اینکه چگونه تمام بالابرنده‌های این موشک به زمین بازگردانده شوند. اسپیس ایکس بر اساس اسنادی که به‌تازگی منتشر کرده است، قصد دارد از سکوهای دیگری در نزدیکی سکوی موجود فعلی در کیپ کاناورال استفاده کند تا بالابرنده‌های موشک فالکون هِوی را سالم به زمین برساند. هدف اسپیس ایکس ساخت دو سکوی فرود بتنی دیگر، هریک به قطر ۸۶ متر است. طبق گزارش این شرکت، ضخامت هرکدام از این سکوها باید دست‌کم نیم متر باشد تا بتواند در برابر نیروهای وارد شده بر آن حین فرود موشک دوام بیاورد.

اما اسپیس ایکس هنوز برای گسترش محوطۀ فرود خود در کیپ کاناورال مجوزی دریافت نکرده است و اگر نتواند مجوز‌های لازم را در این زمینه کسب کند فقط خواهد توانست در آن واحد، یک بالابرندۀ فالکون هوی را بر زمین فرود آورد؛ دو بالابرندۀ دیگر یا باید به داخل اقیانوس سقوط کنند یا روی سکویی شناور فرود آیند.

به گفتۀ مسئولان اسپیس ایکس، این مسئله بر تلاش‌های این شرکت برای کاهش هزینۀ سفرهای فضایی «اثرهای منفی» خواهد گذاشت.

]]>
تلسکوپ فضایی اچ‌دی‌اس‌تی و کشف بیشتر اسرارِ کیهان در آینده 2019-04-08T11:06:26+01:00 2019-04-08T11:06:26+01:00 tag:http://satrapsc.ir/post/1 مدیر سایت تلسکوپ فضایی اچ‌دی‌اس‌تی (HDST سرواژۀHigh Definition Space Telescope )، طرحی از انجمن دانشگاه‌ها برای پژوهش در نجوم (AURA سرواژۀ Association of Universities for Research in Astronomy) است که در سال ۲۰۱۵/۱۳۹۴ ارائه شد. اگر این طرح به شکل رسمی اجرائی گردد، هزینۀ ساخت آن بالغ بر ده میلیارد دلار (حدود ۴۰هزار میلیارد تومان) خواهد بود. این طرح از جهت طراحی و ساخت، شباهت‌های بسیاری با تلسکوپ فضایی جیمز وب دارد؛ اما با آغاز به کار تلسکوپ جیمز وب در سال ۲۰۱۸/۱۳۹۷ تجارب بسیاری د تلسکوپ فضایی اچ‌دی‌اس‌تی (HDST سرواژۀHigh Definition Space Telescope )، طرحی از انجمن دانشگاه‌ها برای پژوهش در نجوم (AURA سرواژۀ Association of Universities for Research in Astronomy) است که در سال ۲۰۱۵/۱۳۹۴ ارائه شد. اگر این طرح به شکل رسمی اجرائی گردد، هزینۀ ساخت آن بالغ بر ده میلیارد دلار (حدود ۴۰هزار میلیارد تومان) خواهد بود.

این طرح از جهت طراحی و ساخت، شباهت‌های بسیاری با تلسکوپ فضایی جیمز وب دارد؛ اما با آغاز به کار تلسکوپ جیمز وب در سال ۲۰۱۸/۱۳۹۷ تجارب بسیاری در به‌کارگیری تکنیک‌های مختلف و میزان بازدهی این تلسکوپ به دست خواهد آمد که در این طرح ارتقاء خواهد یافت. برای این تلسکوپ، همانند تلسکوپ جیمز وب، نقطۀ لاگرانژی L2 ناحیه‌ای در فاصلۀ ۱/۵ میلیون کیلومتری پیشنهاد شده که کم‌ تأثیر و متعادل از گرانش ماه و خورشید است.

در تصویر، قیاسی میان آینه‌های تلسکوپ فضایی هابل، تلسکوپ فضایی جیمز وب و تلسکوپ فضایی اچ‌دی‌اس‌تی مشاهده می‌کنید

در این طرح، اشاره به گسترش مطالعات در روش تصویربرداری شده است تا این تلسکوپ قادر باشد نقشۀ شکل‌گیری ستارگان را در محدودۀ ده مگاپارسکی تهیه کند و کهکشان‌های کم‌نور را با بالاترین میزان وضوح تا صد مگاپارسک در ناحیۀ مرئی رصد کند. در گذشته، تصور می‌شد که اگر تصویر به صورت یکپارچه (unobscured monolithic) گرفته شود شفافیت بالایی خواهد داشت ولی با گسترش مطالعات، دریافتند زمانی‌که تصویربرداری به شکل قطعه قطعه یا جداگانه (segmented apertures) صورت می‌گیرد وضوح تصویر افزایش می‌یابد و کنترل طول موج می‌تواند به مقدار قابل‌توجهی از خطای تداخل و پراش در تصاویر جداگانه بکاهد تا آنها تار و یا مبهم نشوند.

انتظار می‌رود تلسکوپ فضایی اچ‌دی‌اس‌تی بتواند برآورد دقیق‌تری از تعداد ستارگان در خارج از کهکشان راه شیری ارائه دهد. به‌این‌ترتیب و بهمنظورِ رصد سیارات فراخورشیدی به طور مستقیم، از روش استارشید یا سایه‌بان ستاره‌ای استفاده خواهد شد و مشابه عملکرد تلسکوپ جیمز وب، در طرح ارائه شده ساختار دستگاه همانندِ گلبرگ (Petal) خواهد بود. سایه‌بان ستاره‌ای قسمتی از تلسکوپ است که پس از قرارگیری تلسکوپ از آن جدا می‌شود و سایه‌ای بر نور مستقیم ستاره به مقدار دلخواه ایجاد می‌کند، و این‌گونه تصویر شفاف از سیارۀ فراخورشیدی حاصل می‌شود. تعداد بالای شمارشگر فوتونی در آرایۀ گیگاپیکسلیِ در نظر گرفته شده برای این تلسکوپ باعث خواهد شد که با تخمینی از وضوح تصاویر، کیفیت بسیار بالایی در مقایسه با دیگر تلسکوپ‌ها داشته باشد.

]]>